Optic Fiber Converter Gigabit

Optic Fiber Converter Gigabit

STE-8408M er en gigabit SFP-mediekonverter, der tilbyder 2 gigabit Ethernet-porte samt 2 Gigabit SFP-porte. Det udvider gigabit fiber netværk fra Multi Mode fiber 550m til Single Mode fiber 100Km.

Produktdetaljer

STE-8408M Gigabit Media Converter Beskrivelse:

STE-8408M er en gigabit mediekonverter designet til at konvertere 1000BASE-FX fiber til 1000Base-T kobbermedie eller omvendt. Den tilbyder 2 Gigabit SFP Port til Fiber In og Fiber Out, sammen med 2 Gigabit Tx porte til gigabit Ethernet-forbindelser. Brugere kan tilslutte en pc, der er udstyret med Gigabit LAN-adaptere, gigabit ethernet skifter til STE-8408M Gigabit mediekonverteren. STE-8408M er designet til brug i henhold til IEEE802.3z / AB, 10/100 / 1000Base-T og 1000Base-SX / LX standarderne, og er beregnet til brug med Dual eller Single, Multimode eller single-mode gigabit SFP moduler ved hjælp af SC connectors. STE-8408M Gigabit Media Converter udvider netværket fra gigabit multimode fiber 550m til gigabit single mode fiber 100Km. Med 2 Gigabit Ethernet-porte anvendes STE-8408M populært i Gigabit Fiber til gigabit Ethernet Chain-løsninger.


>>> Funktioner:

> Giver 2 Gigabit Fiber-port og 2 Gigabit Ethernet-porte

> Fuldt overholder IEEE802.3 10Base-T, IEEE802.3u 100Base-TX, IEEE802.3ab 1000Base-TX, IEEE802.3z 1000Base-FX standarder

> Båndbredde: 12 G, kan overføres for at opnå ikke-blokkerende trådhastighed

> Support maks. 1536 bytes ramme, Frame buffer hukommelse: 512Kb RAM, 1K MAC adresse

> Support Port Based VLAN og QoS, Broadcast storm forebyggelse

> Automatisk detektion af halv / fuld duplex overføringsfunktion til Tx-port

> Automatisk forhandling af 10/100/1000 Mbps og Auto-MDI / MDIX til Tx-port

> Giv omskifter konfiguration af halv / fuld duplex overføringsfunktion til Gigabit SFP port

> Udvid netværk fra Gigabit Multimode fiber 550m til Gigabit Single Fiber 100Km

> Indikatorlampe: LED indikerer status for hver Gigabit SFP- eller Gigabit Ethernet-port

> Intern eller ekstern strømforsyning, Lille strømforbrug, Godt kølesystem. god stabilitet


>>> Specifikationer:

Standard

IEEE802.3 10BASE-T Ethernet

IEEE802.3u 100BASE-TX / SX / LX hurtig-Ethernet

IEEE802.3z / ab 1000BASE-SX // LX / TX 1000M-Ethernet, IEEE802.3x

RJ-45 Port

Auto-MDI / MDIX

Fiber Port

Fiber Type

SC / LC

Bølgelængde

780/850/1310 / 1550nm

Send-power

MMF: min: -20dBm; max: -10dBm

SMF: min: -20dBm; max: 0dBm

STEPHEN TECHNOLOGIES CO., LIMITED www.stephen-tele.com


STE-8408M Datablad

Netværkskabel

> 10BASE-T:

Kategori 3,4 eller 5 UTP / STP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100; STP (Max: 100m)

> 100BASE-TX:

2par af kategori 5 UTP (Max: 100m), EIA / TIA-568 100; STP (Max: 100m)

> 1000BASE-TX:

Kategori 5 UTP / STP (Max: 100m)

> 1000BASE-SX / LX:

MMF: 50 / 125,62,5 / 125μm (maksimal afstand op til 224 / 550m)

SMF: 8/125, 8,7 / 125, 9/125, 10 / 125μm (maksimal afstand op til 100km)

Dimensioner (BxDxH)

27X125X85mm

Indgangsspænding

AC100V-AC240V og DC-5V, 2A

Driftstemperatur

0

~ 50

Opbevaringstemperatur

+70

-20

Fugtighed

5% ~ 90% ingen koagulering

Hot Tags: optisk fiber omformer gigabit, Kina, producenter, leverandører, fabrik, køb, billig, bulk, prisliste, lav pris

Undersøgelse

You Might Also Like